Forum brukselka Strona Główna brukselka
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Szkodnik absolutny

 
Odpowiedz do tematu    Forum brukselka Strona Główna » UŚCIŚLIJ SIĘ Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Szkodnik absolutny
Autor Wiadomość
zielonomi
zielony yeti


Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 608
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Post Szkodnik absolutny
Wątek o... pasożytach Przestraszony


Ostatnio zmieniony przez zielonomi dnia Nie 16:13, 19 Kwi 2009, w całości zmieniany 2 razy
Nie 16:07, 19 Kwi 2009 Zobacz profil autora
zielonomi
zielony yeti


Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 608
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Post
Pchli targ:

Pchły pasożytowały już w czasach prehistorycznych, a początki ich historii sięgają ponad 60 milionów lat wstecz.

Wierna Tunga

Jednym z odróżniających się gatunków pcheł jest malutka 1 milimetrowej wielkości pchła piaskowa Tunga Penetrans, która wnikając pod skórę żywiciela wiąże się z nim na stałe.

Rekordy

Te niewielkie owady dzięki temu, że ich mięśnie zawierają niezwykle sprężystą substancję rezylinę, mogą wykonać aż 30 tysięcy skoków bez odpoczynku.
Każdy z nich można przyrównać do skoku człowieka na wysokość wieży Eiffla z przyspieszeniem rzędu 140 G, czyli 50 razy większym niż ma rakieta kosmiczna.

Pchła jest jednym z nielicznych zwierząt, które mogą i potrafią czekać w bezruchu nawet przez okres jednego roku na swojego potencjalnego żywiciela i kiedy tylko natrafi się okazja wskakują na przechodzącego nieopodal człowieka czy psa.

Pchła jest również rekordzistką, jeżeli chodzi o ilość pożywienia, potrafi wypić ilość krwi przewyższającą piętnastokrotnie jej ciężar ciała.

Pożywienie larw

Po udanym posiłku pchły wydalają sporą ilości płynów, to jest od 8 do 10 kropli płynnego kału a następnie kał suchy w kształcie krótkich spirali i kół. Jest on pozostałością w wyniku trawienia krwi żywiciela.
Kał ten, gromadzi się na skórze w postacie czarnych grudek, które z kolei poprzez drapanie się zwierzęcia odrywają się od skóry i opadają na podłoże. Kał ten, wraz z jajami, których rozwój został zahamowany są ważnym ogniwem pokarmowym w rozwoju pcheł. Do pokarmu zalicza się również złuszczony martwy naskórek zwierzęcia i mikroorganizmy.
Materiałem tym żywią się żerujące larwy, które najczęściej bytują w naszych dywanach, pomiędzy deskami parkietu, na trawie, we wszelkich materiałach.

Dywany

Szczególnie dywany są najlepszym i najbardziej odpowiednim środowiskiem dla larw w naszych domach, tworzą, poprzez wysoką temperaturę, odpowiedni dla larw brak dostępu światła słonecznego, wilgotność przy samej podłodze oraz dodatkowo stanowią mechaniczne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.
Co ważne, rutynowe odkurzanie dywanu usuwa tylko od 15% do 27% larw.
Dzieje się tak, gdyż larwy sytuują się u podnóża włókien, na drażnienie mechaniczne i bodźce mechaniczne reagują wzmożoną aktywnością ruchową zwijając ciało wkoło włosa dywanu.

Dżuma

Gdy Europę dziesiątkowała dżuma, która uśmierciła ponad 25 milionów istnień ludzkich w latach największej epidemii 1346-1352 roku, pochłaniając blisko 1/3 populacji ludności, za jej rozprzestrzenianie oskarżano szczury. Jednak okazuje się, że strategiczną rolę w rozwoju wydarzeń odgrywały w tym przypadku pchły. To one właśnie przenoszą zarazki dżumy z chorych zwierząt na człowieka.

Pchła ludzka:

[link widoczny dla zalogowanych]
Nie 16:39, 19 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum brukselka Strona Główna » UŚCIŚLIJ SIĘ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin